تبلیغات
♥ Stαcϓ Vαmpire ♥ - بازگشت خون آشامان بر پرده سینما

♥ Stαcϓ Vαmpire ♥

آرام بخوان چون آهسته نوشتم

بازگشت خون آشامان بر پرده سینما

فیلم «گرگ و میش» در سال گذشته، با وجود حضور چهره‌های تازه و هزینه اندك تولید، فروش خوبی در گیشه كشورهای مختلف جهان داشت و سبب رقابت تهیه‌كننده‌ها برای تولید فیلم‌هایی با حضور قهرمانان خون آشام شده است.
پس از حضور دراكولا، كنت خون آشام رومانیایی در سری فیلم‌های ژانر وحشت در دهه 1960و1970 این موج تازه نشان از ظهور دوباره این قهرمانان اشرافی بر پرده سینماها دارد.

به‌نظر می‌رسد دیگر كسی حریف خون آشامان نیست و آنها بدون وحشت از نورخورشید و شكارچیانشان به سینما و شبكه‌های تلویزیونی هجوم آورده‌اند. شاید خود كنت دراكولا هم تصور نمی‌كرد این میزان استقبال از داستان‌های خون آشامان را در عرصه هنر و فرهنگ كشورهای مختلف شاهد باشد اما این موج جدید روزهای خوب و پرطرفداری را می‌گذر

Twilight410large

قسمت دوم فیلم «twilight» با عنوان ماه جدید كه اقتباسی ازسری رمان‌های مشهوری به همین نام است در ماه آینده به اكران درمی‌آید و قسمت سوم آن نیز در ماه ژوئن سال آینده اكران خواهد شد. همچنین سریال «خون واقعی» از شبكه تلویزیونی «اچ بی‌او» كه بیشترین بیننده را از زمان پخش سریال خانواده سوپرانو برای این شبكه رقم زده است به تازگی پخش دومین فصل خود را پشت سر گذاشته است و یكی دیگر از شبكه‌های تلویزیونی به نام «سی دبلیو» با پایان یافتن پخش سریال خون واقعی، پخش سریال دیگری به نام «خاطرات خون آشامان» را آغاز خواهد كرد.
كوین ویلیامسون، یكی از نویسندگان اصلی سریال و خالق سری جیغ در كنار وس كریون درمورد شهرت روزافزون خون آشامان می‌گوید: خون آشامان خطرناك هستند ولی در عین حال می‌توانند نگهبان شما باشند  یا اینكه شما توانایی به چالش كشیدن آنها را دارید.

زندگی آنها به شكل غیرقابل باوری اسطوره‌ای است و البته همه مردم هم دوست دارند زندگی‌هایی اسطوره‌ای داشته باشند. او تایید می‌كند كه در ابتدا نسبت به این موضوع تردید وجود داشت كه همه سریال را با فیلم «گرگ و میش» مقایسه كنند و البته شباهت‌های زیادی هم بین آنها وجود دارد؛ دختری از شهری كوچك با خون آشام خوش قلبی آشنا می‌شود و از همین جا ماجرا آغاز می‌شود.
اما ویلیامسون معتقد است روند ماجراها پس از آشنایی كاملا با آن فیلم متفاوت است و خلاقیت‌هایی برای به‌وجود آوردن هر چه بیشتر تفاوت‌ها اعمال شده است هر چند داستان‌های خون آشامان همیشه در چند موضوع مشترك هستند.
این روند تازه به این زودی‌ها پایان نخواهد گرفت و دورنمای حضورش حداقل تا سال 2012 به چشم می‌خورد. فیلم جدید تیم برتون به نام «سایه‌های تاریك» با بازی جانی دپ برای اكران در سال 2011 در نظر گرفته شده است و همچنین صحبت از نسخه سینمایی سریال Buffy the Vampire Slayer برای سال 2012 است.
از سوی دیگر گیلرمو دل تورو، كارگران و نویسنده مكزیكی و همكار نویسنده‌‌اش چاك هوگان كتاب‌های دوم و سوم سری the strain را در دست نگارش دارند. كتاب اول این سری در اوایل امسال با استقبال فراوان كتابخوان‌ها مواجه شد.

البته در دهه‌های اخیر این نخستین بار نیست كه خون‌آشامان فرهنگ پاپ را مورد تهاجم قرار داده‌اند و در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 كتاب‌های «آن رایس» باعث شهرت آنها شد. قهرمانان خون آشام فیلم‌ها و سریال‌های جدید را عموما مردان خوش قیافه و ثروتمند تشكیل می‌دهند و كتاب‌های آن رایس در این نكته با این آثار تازه مشترك بود.
توماس گرازا، استاد دانشگاه تگزاس كه بیش از 12 سال است موضوع خون آشامان در فرهنگ اسلاو را تدریس می‌كند درمورد استقبال از این شخصیت‌های تاریخی می‌گوید: اگر شما اهریمنی بد قیافه را كه در گوشه‌ای مخفی شده ببینید هر گز به سوی او نخواهید رفت اما اهریمنی رمانتیك و ثروتمند همیشه انگیزه آشنایی را ایجاد می‌كند.به عقیده مت ریوز كه نسخه بازسازی شده او از فیلم سوئدی «به فرد مناسب اجازه ورود بده» در سال آینده اكران خواهد شد، یكی از رمزهای ماندگاری این ژانر می‌تواند امكان فرار از خودی باشد كه به تماشاگر می‌دهد.

این فیلم سوئدی ماجرای پسر نوجوانی بود كه به شكلی ناخواسته با خون آشامی طرح رفاقت می‌ریزد. به عقیده ریوز این ژانر اجازه می‌دهد تا تماشاگر به شكلی امن رویكردی به نیمه تاریك ذهنش داشته باشد و در هر كدام از فیلم‌ها، كتاب‌ها و سریال‌های پرطرفدار خون آشامان به یكی از وگزینه‌های مورد علاقه تماشاگران پرداخته شده است.برای مثال گرگ و میش در مورد رمانتیسم است ولی فیلم سوئدی به دردهای جوانان در آغاز زندگی جدید اشاره دارد و جالب است كه فیلمسازان و تماشاگران و هنرپیشه‌ها دید مشابهی به اصول زندگی خون آشامان دارند ولی هر كدام برداشتی متفاوت از ماجرا دارند.

در همین حال ملیزاروزنبرگ، نویسنده فیلمنامه سری فیلم‌های «گرگ و میش» برای حضور پرتعداد خون آشام‌ها دلیل خوبی دارد: شبیه دیگر ژانرهای سینمایی وقتی یكی از داستان‌های خون آشامان موفق باشد همه با هم دست به كپی می‌زنند و این شیوه كار استودیوهاست.
همه چیز در كسب درآمد بیشتر خلاصه می‌شود و ایده‌های خلاقانه در این میان از بین می‌روند ولی این بار نسل تازه‌ای از جوانان با داستان جذاب خون آشام‌ها مواجه شده‌اند و شاید این تازگی برای آنها این قدر دوام داشته باشد كه به ایده‌های تازه مجال خودنمایی بدهد.

اما تردیدها در مورد تداوم استقبال این علاقه‌مندان كه نسل «گرگ و میش» نامیده می‌شوند وجود دارد و اینكه چه زمانی تماشاگران، فیلم‌هایی از این دست را پس خواهند زد، امری است كه باید منتظر ماند و دید. ویلیامسون كه از طرفداران سریال خون واقعی است هم این موضوع را بعید نمی‌داند و می‌گوید: آیا فضای مناسبی برای یك فیلم  یا سریال خون آشامی دیگر در دستگاه‌های پخش خانگی وجود دارد؟ جواب من مثبت است اما باید دید آستانه تحمل تماشاگران تا چه حد است و قهرمانان خون آشام تا كی محبوب می‌مانند.


+ نوشته شده در سه شنبه 25 آبان 1389 ساعت 04:46 ب.ظ توسط StaCy SalvadOre نظرات |